Purenit nebo podezdívka ?

Podezdívka oken purenitem


Řešíte otázku kvalitní izolace podkladu oken a dveří? To je dobře. Ne nadarmo se říká, že okna a dveře izolují pouze do té míry, jak dobře jsou zabudované. S ohledem na nižší tepelně-izolační schopnosti oken a dveří z devadesátých let, nebyla dříve toliko řešena otázka jejich osazení a zaizolování. S rostoucími požadavky na tepelně-izolační vlastnosti a směřováním k nízkoenergetickému a pasivnímu standardu oken a dveří, vystupuje čím dál více slabé místo nových výplní, a sice jejich podklad. U vchodových a terasových dveří je to zejména hliníkový práh, který i přes svůj přerušený tepelný most může natahovat chlad ze svého podloží.

Obvyklým řešením izolace podkladu vstupních dveří, posuvných dveří a francouzských dveří bývala takzvaná "podezdívka". Ta byla vytvořena z lehce upravitelných plynosilikátových tvárnic jakými jsou například YTONG, QPOR, PORFIX, a jiné. Výhodou této podezdívky je její rychlá příprava a snadná upravitelnost. Podezdívka z YTONGu či QPORu byla dostačující v dobách, kdy vstupní dveře, a francouzské dveře vážili řádově do 100 - 150 kg.

V dnešní době, kdy často osazujeme zdvižně-posuvné HS portály, jejichž váha přesahuje i jednu tunu, hrozí při použití plynosilikátových tvárnic jejich rozdrcení a "sedání" celé pozice. Problém rozdrcení může vyřešit tzv. "podbetonování" pozic. Beton je velmi tvrdý a pevný materiál, též snadno a rychle dostupný. Nevýhodu podbetonování může být náročnější příprava před samotným vylitím podkladu a také teplotní omezení, kdy v mínusových teplotách v zimních měsících může beton vypraskat.

S otázkou ideálního podkladu pod dveře si několik let lámali hlavu stavební inženýři v Německu a výsledek tohoto zamyšlení dal vzniknout jedinečnému podkladnímu stavebnímu materiálu značky PURENIT ®. 

Dva základní typy podkladního profilu PURENIT:

Plný masivní PURENIT

Sendvičový PURENIT vyplněný stlačenou pur pěnou (MERENIT)


PURENIT je jedinečný materiál na polyuretanové bázi z tvrdé pěny (PIR) zdravotně nezávadný. Výrobky jsou pevné, lehké, snadno opracovatelné všemi obráběcími stroji (obdobně jako dřevo), je snadno lepitelný i kotvitelný. Purenit vydrží v tlaku enormní zátěž, přičemž zůstává tvarostálý. Je možné jej šroubovat, lepit, vrtat a řezat (nejlépe diamantovými kotouči pro zachování vysoké přesnosti řezu). Při kontaktu s vodou nebobtná, Při požáru nevzniká dým, desky se netaví ani neodkapávají.


10 důvodů proč zvolit podkladní profil PURENIT:

  • Vysoká nosnost: při zatížení v tlaku unese až 7 tun/m2 ( 5,5 - 7,5 MPa/m2 )
  • Profily je možné individuálně frézovat podle tvaru profilu
  • Výrobní tloušťka 40, 50 a 60 mm (u HS portálu skládání z více profilů)
  • Výška profilu 30 - 300 mm
  • Maximální délka jednoho kusu až 2440 mm
  • Tepelná odolnost -50 až + 110 °C
  • Vysoce voděodolný materiál
  • Stabilní a tvarostálý
  • Tepelná prostupnost až 0,08 W.m
  • Odolný vúči škůdcům, vhodný i k lepení


Ukázka osazení PURENITU:Zvažujete realizaci nových oken a dveří? Řešíte na stavbě problematiku izolace tepelných mostů a podezdívek? Neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vám zpracujeme návrh řešení i pro Vaši stavbu. Naši odborní konzultanti Vám doporučí vhodné purenitové podkladní profily. Můžete také využít rychlé kalkulace kliknutím na tlačítko níže: